Infokiri: Üle-eestiline raamatute laenutus

 
 
 
 
 
 

Üle-eestiline raamatute laenutus: kellele ja miks? 

 

Üle-eestiline raamatute laenutus (töönimega innovatsiooniprojekt „Raamatud liikuma”) on kõikidele Eesti inimestele suunatud uus e-teenus, mis loob võimalused raamatuid laenutada kogu Eestist, sõltumata sellest, millises raamatukogus need asuvad või kus inimene ise on.  

 

Teenus loob kaasaegsed, lihtsad ja mugavad võimalused soovitud kirjanduse leidmiseks ja selle sobivasse pakiautomaati või kulleriga koju tellimiseks. Nii suureneb ligipääs infole ja kultuurile kõikjal Eestis, kuna paratamatult ei ole igasse raamatukogusse võimalik hankida kõiki teoseid. Samuti on raamatutele nõudlus sageli ebaühtlane – ühes kohas on raamatule järjekord, teises see seisab. 

 

Projekti tulemusena valmib raamatukogude jaoks teenuse halduskeskkond ning lugejatele veebikeskkond ja mobiilirakendus. Lugeja saab ise raamatuid otsida, tellida ja tellimuse staatust jälgida, raamatu saabumisest ja tagastustähtaegadest teavitusi saada ning pakiautomaadi koode vaadata ja ka loetud raamatut sõbrale soovitada.  

  • Hea teenus saab sündida vaid tihedas koostöös lugejate ja partneritega – raamatukogude, omavalitsuste, ministeeriumitega. Jagame regulaarselt infot infopäevadel ning e-kirjade ja infokirja vahendusel. Kujundatud teenust asutakse testima 2020.a. lõpus pilootprojektis osalevate raamatukogudega. 
  • Täismahus teenus on plaanitud käivitada 2022. aasta suvel. 
  • Lugejale rikkalikuma valikuga teenuse pakkumiseks kutsume teenusega esmajoones liituma rahva ja ülikooliraamatukogusid. 
 
 
 
 

Valminud on hetkeolukorra kaardistus ja mitmed analüüsid 

 

Teenuse arenduse sisuliste töödega alustati jaanuaris 2021. Valminud on hetkeolukorra kaardistus ja analüüs, mille raames käsitleti: 

  • raamatukogude õiguslikku regulatsiooni ja valitsemismudelit, laenutusteenuse põhimõtteid ja kasutustingimusi, samuti autorihüvitise arvestuse ja statistika kogumise põhimõtteid;
  • teenusega seotud raamatukogusüsteeme nagu SIERRA, URRAM ja RIKS ning nende liidestusvõimalusi uue teenusega;
  • logistikateenuse pakkujaid Eestis.

Kaardistuse ja analüüsi alusel on tehtud ka ettepanekuid tulevase teenuse kujundamiseks. Dokumendiga on võimalik tutvuda siin.

 
 
 
 

Tulevikuteenust kujundatakse koos 19 projektis osaleva raamatukoguga 

 

Hetkel on käimas tulevase teenuse kujundamine ning selles on aktiivselt panustamas nii lugejad kui raamatukogud. Projekti elluviimiseks on moodustatud raamatukogude töörühm, kus tulevast teenust aitavad aktiivselt kujundada 19 eri tüüpi, eri suurusega ja erinevates paikades asuvat raamatukogu esindajat. Pilootprojekti raames testitakse teenust vähemalt 8 raamatukoguga. 

 

Läbi on viidud kaks töötuba, kus koostöös raamatukogudega kaardistati Eesti raamatukogude hetkeolukorda, laenutamisel kehtivaid tingimusi ja seadusandlikku raamistikku. Mõlemad töötoad toimusid kahes osas, eraldi rahvaraamatukogudele ja ülikooliraamatukogudele. 

 

Äsja toimus raamatukogude ühine töötuba, kus keskenduti tulevase teenuse nõuetele ja kasutustingimustele ning raamatukogude tööprotsessidele teenuses. Tulevane teenus peab olema kasutajale lihtne ja arusaadav, mistõttu on oluline ühtlustada teenuse tingimused (laenuperiood, pikendamiste arv, viivised jms). 

 

Töötubade kokkuvõttest saab lugeda järgmises infokirjas. 

 
 
 
 

Lugejaküsitlus näitas uue teenuse vastu suurt huvi 

 

Aprillis läbi viidud lugejaküsitluses saatis oma arvamuse kokku üle 1450 inimese, kellest 82% vastas, et loodav teenus pakub suurt huvi. Vastanutest peaaegu pool olid kogenud olukorda, kus soovitud raamat on neile lähimas raamatukogus olemas, aga välja laenutatud. 

 

Kolmandik inimesi oli puutunud kokku olukorraga, kus soovitud raamatut raamatukogus ei olnud üldse. 

 

Veidi enam kui pool vastajatest avaldasid soovi saada raamat kätte pakiautomaadist ning üheksa inimest kümnest olid valmis ka transpordi eest koju või pakiautomaati ise tasuma.  

Vastuseid tuli kõikidest piirkondadest üle Eesti. Kõige rohkem vastanuid oli Tallinnast, Harjumaalt ja Tartust. 

 

Küsitlus kinnitas, et probleemist lähtuv vajadus teenuse vastu on olemas. 

 
 
 
 

KKK ehk korduma kippuvad küsimused: 

 

Kas raamatukogu saab valida, millised raamatud „liikuma" laseb ja millised mitte? Kas on kohustus oma ainuke raamat välja laenutada? 

Jah, saab valida küll, milliseid raamatuid saab laenutada. Selle  lihtsustamiseks soovime kehtestada teatud kriteeriumid, mis raamatukogudele sobiksid ja mida teenus kirjandust teenusesse tõmmates arvestab. Sealhulgas on nt üks kindel reegel – raamatut, millel on kohapeal järjekord, teenuses kasutajatele välja ei pakuta.  

 

Kas lugeja maksab oma tellimuste eest? Raamatukoguteenus peaks olema tasuta. 

Jah, lugeja maksab tellimust vormistades, kuid ta ei maksa laenutuse eest, vaid paki edastamise ehk paki edasi/tagasi transpordi eest.  

 

Kas tagastada tuleb raamat ka pakiautomaati või kohalikku raamatukokku ja siis kulleriga jõuavad raamatud n-ö koju? 

Töötame hetkel mudeliga, kus üldine reegel on, et lugeja tagastab raamatu sama meetodiga, mida ta kasutas laenutamisel. Kui ta valis kättesaamiseks pakiautomaadi, siis ta ka tagastab pakiautomaadi vahendusel, kui ta valis kulleriga koju toomise, siis tuleb kuller talle ka koju raamatutele järele. See eelistus tuleneb sellest, et lugeja tasub tellimust vormistades kohe mõlema otsa eest ning pakiautomaadi ja kulleri teenused on erinevate hindadega.  

 

Kas teenusega ei suurene oht, et palju raamatuid hakkab kaotsi minema ning puudub garantii, et raamatukogu laenutatud raamatu tagasi. Mida siis teha? 

Me ei näe siin suuremat ohtu, kui mistahes raamatukogul on raamatuid koju laenutades. Ka siin puudub garantii, et raamat tagasi jõuab. Küll aga rakenduvad tavapärased meetmed – meeldetuletused tagastustähtaja kohta, viiviste arvestamine, kaotatud/ rikutud teaviku eest hüvitise nõudmine jne. 

 
 
 
 

Liitu infokirjadega: www.nlib.ee/arendusprojektide-infokirjad

 

Projekt „Raamatud liikuma" on finantseeritud EASi innovatsiooni edendavate hangete programmist.

 

Lisainfo: 

Riin Olonen 
Riin.Olonen@nlib.ee  
projektijuht 
raamatukoguteenuste arenduskeskus 
Eesti Rahvusraamatukogu 

 
 
 
 
 
 

Eesti Rahvusraamatukogu  Tõnismägi 2 15189 Tallinn  

Tel. 630 7100  info@nlib.ee